BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“DÖNÜŞÜM EĞİTİMDEN BAŞLIYOR: BLOCKCHAIN”

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) 2018 Yılı Teknik Destek Programı kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz adına hazırlanan “Dönüşüm Eğitimden Başlıyor: Blockchain” adlı proje sözleşmesi imzalandı.
“DÖNÜŞÜM EĞİTİMDEN BAŞLIYOR: BLOCKCHAIN”

Balıkesir GMKA hizmet binasında yapılan imza törenine GMKA Genel Sekreter Vekili Abdullah GÜÇ ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ katıldı.

Büyük bir dönüşümü başlatması nedeniyle yeni internet olarak anılan "blokchain" teknolojisi, kesintisiz ve güvenli işlem takibi sağlayan dağıtık yapıdaki bir veri kayıt sistemi olarak görev yapmaktadır. Güven duygusunu merkezi otoritelerden alıp büyük topluluklara aktaran bu teknoloji insanların belli bir protokol içinde, merkezi bir yapı olmadan yaşayabilmelerini sağlamaktadır. Yeni endüstri devriminin kalbi olarak görülen "blokchain" teknolojisi pek çok alanda hayatımıza girmeye başlamış durumdadır.

Proje ile ilimizde dijital dönüşüme rehberlik ve liderlik edecek eğitimcilerin yetiştirilmesi ile eğitimde üretkenliğe katkıda bulunulması hedeflenmektedir. Bu kapsamda, ilimizde bilişim teknolojileri öğretmeni, MEBBİS yöneticisi ve okul idarecisi olarak görev yapmakta olan 150 öğretmene "blokchain" teknolojileri eğitimi verilmesi planlanmaktadır. Üç gün sürecek olan eğitimin içeriği şu şekildedir: 

·         Blok zinciri teknolojisinin çalışma prensibi ve türleri, tanımı, kullanım alanları, blok zinciri uygulamaları ve platformları, blok zinciri regülasyonları, kripto para birimleri; 

·     Dijital dönüşüm gerçeği ve evrimi, dönüşüm yönetimi ve metodolojisi, yeni endüstri çağında blok zinciri teknolojilerinin yeri, dijital bilgelik, küresel rekabette blok zinciri uygulamaları, geleceğin işletmelerinde blok zinciri; 

·         Eğitim sektöründe akıllı kontratların kullanımı, dijital varlıkların güvenliği, dijital bir öğrenme ekosistemi, blok zinciri teknolojisinin eğitimde kullanımına örnekler. 

Program kapsamında Balıkesir ve Çanakkale’den toplam 10 adet proje kabul edilmiş olup bunlardan biri İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze, dördü ise müdürlüğümüze bağlı kurumlara aittir. Millî eğitim kurumlarımıza ait diğer projeler şunlardır:

S. No.

İlçe

Kurum

1

Karesi

Rehberlik ve Araştırma Merkezi

2

Edremit

İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü

3

Erdek

İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü

4

Kepsut

Çok Programlı Anadolu Lisesi


21-05-2018
21-05-201821-05-201821-05-2018

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.