BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI BALIKESİR´DE

Günümüz dünyasında karşılaştığımız küresel çaptaki sorunlara karşı özgün fikirleri olan gençleri bir çatı altında toplayarak bu sorunları diğer katılımcılarla tartışmalarına ortam sağlamak ve bu çalışmalar sonucunda bir sonuç kâğıdı çıkarmak; böylelikle katılımcıların genel kültür bilgilerine, dünya sorunlarına bakış açılarına ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Model Birleşmiş Milletler Konferansının bu yılki etkinliği Karesi Muharrem Hasbi Koray Anadolu Lisesi tarafından düzenlendi.
MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSI BALIKESİR´DE

Adana, Antalya, Ankara, İstanbul, İzmir, Malatya ve Balıkesir’den 140 öğrencinin katılımlarıyla Muharrem Hasbi Koray Anadolu Lisesinde düzenlenen Model Birleşmiş Milletler Konferansı (MHALMUN) açılış törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Karesi İlçe Millî Eğitim Müdürü Sami Günnü, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Dünyada yaşanan birçok sorunun gelecekte yaşanmaması adına gençlere güvendiğini vurgulayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız: “Böylesine güzel bir etkinliğe Balıkesir olarak ev sahipliği yaptığımız için öncelikle çok mutluyum. Bizler öğrencilerimizin, akademik başarılarının yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde de aktif bir şekilde rol almalarını; düşünen, sorgulayan, aynı zamanda düşündüklerini ifade edebilen nesiller olarak yetişmelerini çok önemsiyoruz. At oynattığı 4 kıtada dünyaya hep ilimle, irfanla ve adaletle hükmetmiş bir milletin torunları olarak yüzyıllarca hep dünyanın umudu olduk, umudu olmaya da devam ediyoruz. İnşallah sizler sayesinde yarınlarımızın bu günümüzden güzel olacağına ben yürekten inanıyorum.” dedi.

Öğrenci delegeler, dört gün sürecek konferansta;

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi: İç Savaşlar ve Afrika’daki Çatışmalar

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi: Mülteci Hakları ve Savaş Sonrası Bölgelerdeki İnsanların Haklarını Koruma

Ekonomik ve Finansal Komite: Sanal Para Birimi ve Kara Para Aklama

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi: Okullara Yapılan Saldırılar,

olmak üzere 4 ana başlık üzerinde müzakerelerde bulunup, dünya sorunlarına çözüm arayacaklar.

27-06-201827-06-201827-06-201827-06-201827-06-201827-06-201827-06-201827-06-201827-06-201827-06-2018

 

 

 

 

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.