BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR İMAM HATİP LİSESİ GELENEKSEL MEZUNLAR GÜNÜ

Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Geleneksel Mezunlar Günü” 29 Temmuz 2018 Pazar günü saat 12.00’da Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi bahçesinde gerçekleştirildi.
BALIKESİR İMAM HATİP LİSESİ GELENEKSEL MEZUNLAR GÜNÜ

Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Geleneksel Mezunlar Günü”ne, aynı zamanda Balıkesir İmam Hatip Lisesi mezunu olan Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi GÜVEN, Ordu Valisi Seddar YAVUZ, Balıkesir Milletvekilleri Adil ÇELİK ve Mustafa CANBEY, RTÜK Üyesi Nurullah ÖZTÜRK, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim ÖZDEMİR, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai KAFAOĞLU, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa DÜNDAR, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan AVCI, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, daire amirleri, mezunlar ve davetliler katıldı.

Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Geleneksel Mezunlar Günü programı, Kasaplar Camii İmam Hatibi Cengiz BİLGİÇ´in Kur´an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Okul Müdürü Ahmet BEKDÜZ, “Geleneksel Mezunlar Günü”ne uzaktan yakından gelen herkese ‘hoş geldiniz’  dileyerek başladığı konuşmasında, 1958 yılında açılan Balıkesir İmam Hatip Lisesi hakkında bilgi verdi.

İmam Hatip Liselerinin altın çağını yaşadığını vurgulayan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ: “İmam Hatip Liseleri kurulduğu günden bu yana millî ve manevi yönden milletimize, vatanımıza hizmet eden birçok değeri yetiştirdi. İşte bugün Yüksek Seçim Kurulu Başkanımızdan milletvekillerimize, valilerimizden belediye başkanlarımıza, rektörlerimizden il müdürlerimize kadar bu değerleri, Balıkesir İmam Hatip Lisesinin yetiştirdiği bu güzide şahsiyetleri karşımızda görmek bizim için büyük bir onur. Allah’a ne kadar şükretsek azdır.” dedi.

Mezunlardan Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Osman DÜNDAR konuşmalarında, “Kişiliğimizin, eğitimimizin temellerini burada attık. Bu temeller üzerine geleceğimizi inşa ettik. 22 Dönem Bursa Milletvekili olarak Parlamentoda görev aptım.2009 yılından bu yana Bursa Osmangazi Belediye Başkanıyım. Bu okulun bizim hayatımızdaki yeri bambaşka. Hatıralarımız var. Güzellikler var. Bizim gelişimimizin yol haritasını çizen bu okul. Bundan dolayı başta hocalarımıza -Allah onlardan razı olsun, ölenlere Allah rahmet etsin- sağ olan hocalarımıza sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Teşekkür ediyorum.” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu: “İmam Hatipler, bize ruhumuzu, kimliğimizi, inançlarımızı, şeklimizi veren kurum ve kuruluşlar. İmam Hatipli olmak ayrıcalık.

İmam Hatipliler gerçekten çok çile çekti. Çok zor dönemlerden geçtik. Özellikle 28 Şubat dönemi geldi ki hakikaten silindir gibi geçti üstümüzden ama yine yıkılmadık, yine ayaktayız. Bugün İmam Hatipliler altın çağını yaşıyor. Buralara kolay gelinmedi. Buralara gelinceye kadar ciddi emek, alın teri, gözyaşı döküldü, seccadeler ıslatıldı, rabbe niyazlarda bulunuldu. Ama gelinen nokta gıpta edilecek bir nokta. Buraya gelişimizde Sayın Cumhurbaşkanımızın gençlik yıllarında başlatmış olduğu siyasi mücadelesi, rahmetli Erbakan’ın hiç kimsenin olmadığı dönemde 69’da bağımsız olarak bu siyasi hareketi başlatması tren raylarını döşemesi, kara trenin, lokomotiflerin, şimdi de hızlı trenlerin geldiği bir bir dönemi yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilmemiz lazım, bunun şükrünü etmemiz lazım.” dedi.

Ordu Valisi Seddar YAVUZ ise konuşmalarında: “İmam Hatiplik ruhu bambaşka bir ruh. Bu ruh inşallah ilelebet devam edecek. Bu okullardan vatanına, milletine, dinine, devletine, bayrağına sevdalı nesiller yetişiyor. Yetişmeye de inşallah devam edecek.” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven de İmam Hatiplilerin zorluk çektiği yıllarda hep horlandıklarını belirtti. O dönemde sıkıntının sadece başörtüsünde olmadığını ifade eden YSK Başkanı Güven: “Hep horlandık. Stadyumlara gittiğimizde bizimle alay ettiler. Bizi birazda motive eden buydu. Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler. Sıkıntı buradaydı. Ama hamdolsun bugün bu yerlere geldik. Bir İmam Hatipli olmaktan gurur duyuyorum; mutluluk duyuyorum” dedi.

1958 yılında kurulan ve Türkiye´nin açılan ilk İmam Hatip Liselerinden olan Balıkesir İmam Hatip Lisesi’nin tanıtım sunusunun ardından Devlet Parasız Yatılı Pansiyonu Salonu’nda “Nostalji Fotoğraf Sergisi” nin gezilmesinin ardından verilen yemek ikramıyla Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi “Geleneksel Mezunlar Günü” programı sona erdi.

30-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-201830-07-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.