BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“AHİLİK HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI”NDA BELGE TÖRENİ

“Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı” kapsamında Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenimlerini tamamlayarak “İş Yeri Açma”, “Ustalık”, “Kalfalık” ve “Çıraklık” belgesi almaya hak kazanan 13 öğrenciye, düzenlenen törenle belgeleri verildi.
“AHİLİK HAFTASI VE ESNAF BAYRAMI”NDA BELGE TÖRENİ

Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Ticaret İl Müdürü Nuray Paköz, Balıkesir Esnaf ve Odaları Birliği (BESOB) Başkan Vekili Necdet Erkan, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Günnü, idareciler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ramazan Demir’in “Ahilik” geleneğinin önemi ve  “Ahilik” sisteminin günümüzde bütün esnafımızın ve hatta toplumumuzun gönlünde yer alması ve yaşam tarzı hâline gelmesinin gerektiğini vurguladığı konuşmasıyla devam etti.

MESLEK LİSELERİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Törende konuşan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, “Ahilik” geleneği ve kültürümüzdeki yerinin önemine vurgu yaptığı konuşmalarında, “Bir ilde Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi ne kadar önemliyse meslek liseleri de bizim için o kadar önemli. İyi bir öğretmene, doktora, mühendise ihtiyacımız olduğu kadar iyi bir terziye, bakkala da ihtiyacımız var. Fen Lisesi, Anadolu Lisesi gibi okullarımızda okuyan öğrenciler üniversite kazanıp gittiklerinde belki de bu şehre dönmeyebilirler. Ama meslek liseli öğrencimiz bu şehirde yaşamaya ve bizlere burada hizmet etmeye devam edecek.” dedi.

BALIKESİR OLARAK BİR SLOGANIMIZ VAR: “TÜRKİYE’Yİ DOYURAN İL”

Balıkesir’in tarımdan hayvancılığa, turizmden sanayiye kadar her alanda önemli bir şehir olduğunu sözlerine ekleyen İl Milli Eğitim Müdürümüz, “Bizim Balıkesir olarak bir sloganımız var: ‘Türkiye’yi doyuran il.’ Bu sloganımızı gerçekleştirmek istiyorsak nitelikli, yetişmiş iş gücü olan elemanlarımız olmak zorundadır.”

YARINLARIMIZ BU GÜNDEN DAHA GÜZEL OLACAK

Arapça bir kelime olan “Ahi” kelimesinin “kardeşlik” anlamına geldiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, “Eski dönemlerde komşusu açken tok yatamayan bir toplumken bugün ne yazık ki apartmanımızda oturan komşumuzun kim olduğundan haberimiz yok. ‘Ben siftahımı yaptım yanımdaki komşum henüz siftah yapmadı.’ anlayışını yaşatan bir toplumun fertleri olarak sizlerin ve bizlerin gayretleriyle bizi biz yapan değerlerimizi öğrencilerimize aktarabilmeliyiz. Meslek Liselerimizde yetişen her bir öğrencimizin ahilik kültürüyle yetişeceğine öğretmenlerimizin de bu kültürü aktaracağına ve yarınlarımızın da bu günden daha güzel olacağına yürekten inanıyor, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” sözleriyle konuşmalarını tamamladı.

Konuşmaların ardından, Karesi İbrahim Bodur Mesleki Eğitim Merkezi’nde öğrenimlerini tamamlayarak “İş Yeri Açma”, “Ustalık”, “Kalfalık” ve “Çıraklık” belgesi almaya hak kazanan öğrencilere belgeleri takdim edildi.

19-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-201819-09-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.