BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLÎ EĞİTİM BAKANIMIZ ZİYA SELÇUK BALIKESİR’DE

 Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK, Altıeylül Yarış Ortaokulu açılışı ve İvrindi Doğal Kaynaklar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi temel atma töreni kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ ile birlikte ilimize teşrif etti.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANIMIZ ZİYA SELÇUK BALIKESİR’DE

01 Kasım 2018 Perşembe günü saat 11.00’da hayırsever işadamı Nazmi YARIŞ tarafından yaptırılan Altıeylül Yarış Ortaokulunun açılışı; saat 13.30’da İvrindi Doğal Kaynaklar Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesinin temel atma törenine katılan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ziya SELÇUK, son olarak saat 15.00’de Balıkesir Öğretmenevinde düzenlenen yemekli toplantıda ilimizdeki resmî ve özel okul/kurum yöneticileri ve idarecilerle bir araya geldi.

SİZİN ÖDEVİNİZ DÜNYADAKİ NİTELİKLE YARIŞMAK

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, hayırsever iş adamı Nazmi Yarış tarafından yaptırılan Yarış Ortaokulu´nun açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, kürsüye gelirken kendisine ıslık çalarak sevgi gösterisinde bulunan öğrencilere ıslıkla karşılık verdi. Bakan Selçuk, eğitimciler olarak biraz sıra dışı olduklarını belirterek, "Çocukların ıslığını görünce ıslıkla cevap vermemek olmazdı." diye konuştu.

Okulun Balıkesir´e hayırlı olması dileğinde bulunan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, öğrencilere seslenerek: "Sizin ödeviniz dünyadaki nitelikle yarışmak. Sizin ödeviniz PISA´daki sıralamanızla ilgili yarışta ne yaptığınızı göstermek, yükselmek ve yücelmektir. O sebeple ben Balıkesir gibi illerimizin yeni bir ödevi olduğunu hep vurguluyorum ve inşallah sizden öncülük etmenizi bekliyorum. Bizim altyapısı çok büyük ölçüde tamamlanmış, tam gün eğitim yapan illerimizin bir kısmıyla ilgili bir çalışmamız olacak. O çalışmanın içinde Balıkesir de var. Hep beraber Balıkesir´in eğitim kalitesinin yükseltilmesi için çalışacağız.”

“MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM TÜRKİYE’DE GÖZDE OLACAK”

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, okul açılışının ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih DÖNMEZ ile birlikte Balıkesir´in İvrindi ilçesinde yapımına başlanan Doğal Kaynaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile altın madeni işletmesinin temel atma törenine katıldı. Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, törende yaptığı konuşmada, mesleki eğitimin 2023 vizyonu için son derece önemli olduğunu vurgulayarak, "Buraya bakanlıkta beraber çalıştığımız Prof. Dr. Mahmut ÖZER ile geldim. Mesleki eğitimin yükseltilmesi anlamındaki tüm projelerimiz onun sorumluluğunda son hızla ilerliyor. Mesleki eğitimle ilgili önümüzdeki yıllarda çok farklı atılımların, hamlelerin olduğunu hep beraber göreceğiz. Bu hamleler ilerledikçe bu tür okullara rağbetin çok artacağını, mesleki ve teknik eğitimin Türkiye´de gözde kurumlar hâline geleceğine birlikte şahit olacağız." diye konuştu.

Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, bakanlık olarak Türkiye Cumhuriyetinin eğitim vasıtasıyla kalkınması konusundaki sorumluluklarının büyük olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: "Eğer ekonomimizi, demokrasimizi yükseltmek ve yüceltmek gibi bir amacımız varsa bunu eğitim vasıtasıyla yapacağımızın da farkındayız. Önümüzdeki yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleri ve yol göstericiliğiyle kabinemizin değerli üyelerinin destekleriyle Millî Eğitim Bakanlığının eğitim sistemindeki yapacağı işlerin çok büyük başarılara atacağı imzaların hep beraber şahidi olacağız.”

“DAVAMIZ KÜRESEL REKABET”

Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, daha sonra Öğretmenevinde gerçekleştirilen öğlen yemeğinde okul yöneticileriyle bir araya geldi. Burada idarecilere seslenen Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, Türkiye´de çok güzel işlerin yapıldığını belirterek, artık Türkiye´nin eğitimdeki hedefinin nicelik olarak eksiklerini gidermekten, dünyayla yarışmaya doğru giden bir hedef olacağını ifade etti. Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK: "Bunu yaparken üniversitede öğretmen yetiştirme süreciyle uğraştığım yılları hatırlıyorum. Yüz binlerce meslektaşımla karşı karşıya gelme imkânımız oldu. İstiyorum ki bu ülkenin güzel çocukları için her birinin gözünün parıldaması için okullarımızda var olan her bir çocuğumuz için bir gelecek ışıltısı yayalım." Bu çocuklar, bu memleket için bir şeyler yapılması gerektiğini vurgulayan Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, şunları söyledi: "Bu bir bakkal, havuz ödevi değil, bu bir millet, ülke ödevi. O yüzden hep beraber olacağız. O yüzden ayırıp kayırmayacağız. O yüzden bütün çocuklara kendi öz evladımız gibi bakacağız. Eğer biz bu çocuklarla bir mesafe alabilirsek tatmin olmuş bir şekilde ´Biz de vazifemizi elimizden geldiği kadar yaptık.´ diyeceğiz."

"TAM İNSANLAR YETİŞTİRMEK ZORUNDAYIZ"

Paranın, pulun varlığının önemli olmadığını ifade eden Sayın Bakanımız, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu çocukların emek ne demektir, yemek ne demektir, emanet ne demektir, bunları anlaması için biraz terlemesi lazım. Ama ´3 soru daha çözsün´ diye uğraştığınızda o zaman çocuğun hayatla bağını kopartıyoruz. Bizden beklenti şu; biz bu çağın ihtiyacını karşılayacak yarım insanlar değil, tam insanlar yetiştirmek zorundayız. Eğer bunu yaparsak, sizin omuzlarınızda, sizin mutfağınızla, sizin gayretinizle yapacağız. Eğer bunu hep beraber yapabilirsek bir mesafe alacağız."

Okul müdürleri ile gerçekleştirilen yemekli toplantının ardından Balıkesir Öğretmenevi Orkide Salonunda İlçe Millî Eğitim Müdürleri ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü Yöneticileri ile bir araya gelen Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup YILDIZ’dan ilin eğitim göstergeleri ve yürütülen faaliyetler hakkında brifing aldı. Gerçekleştirilen başarılı çalışmalar için teşekkürlerini ileten Sayın Bakanımız, toplantı sonrası ilimizden ayrıldı.

02-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.