BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BALIKESİR’DE 133 PROJEDEN 79’Ü TÜBİTAK’TAN DESTEK GÖRDÜ

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı 2018-2019 çağrı dönemi değerlendirme süreci tamamlandı.
BALIKESİR’DE 133 PROJEDEN 79’Ü TÜBİTAK’TAN DESTEK GÖRDÜ

2018-2019 çağrı döneminde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programına 133 proje ile başvuru yapan Balıkesir’de, 133 projeden 79’ü TÜBİTAK’tan destek gördü. TÜBİTAK 4006 Projelerinde Türkiye genelinde başvuru kabul oranı %34.5 iken ilimizde başvuru kabul oranı %60 olarak gerçekleşmiştir.

Öğrencilerimizin bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilerek bilimsel yaklaşım becerilerine katkı sağlanması amacıyla düzenlenen 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarlarına bu yıl Türkiye genelinde 13 bin 541 başvuru yapılmış olup 4 bin 678 başvuru kabul edilmiş ve başvuru kabul oranı yüzde 34.5 olarak gerçekleşmiştir. İlimizde ise bu yıl 133 başvuru yapılmış olup 79 proje kabul görmüş ve kabul oranı yüzde 60 olarak gerçekleşmiştir.

Bilim fuarlarının eğitimdeki yerinin çok önemli olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup YILDIZ: “Bilim Fuarlarının temel amacı, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamak; öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Okullarımızda gerçekleştirilen bu fuarlarla, öğrencilerimizin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. Birçok ülkede bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta düzenlenen Bilim Fuarları, katılımcılara problem çözme becerilerini geliştirme, yeteneklerinin farkına varma ve kendini ifade etme olanağı sağlaması nedeniyle önemlidir.

2018-2019 çağrı döneminde İlimizde 133 başvuru yapılmış olup 79 proje kabul görmüş; Türkiye genelinde başvuru kabul oranı %34.5 iken ilimizde başvuru kabul oranı %60 olarak gerçekleşmiştir. Bu oranla Türkiye ortalamasının çok çok üstünde yer almak bizler için bir gurur vesilesi olmuştur. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları İl Temsilcisi Prof. Dr. Fatih SATIL Bey başta olmak üzere, bu başarıda büyük emekleri olan tüm idareci, öğretmen ve öğrencilerimize, İl Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimimizdeki değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.