BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARESİ BİLSEM'Lİ ÖĞRENCİLERİMİZ DÜNYA BİRİNCİSİ

Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz, Malezya'da düzenlenen WICE (World Invention Competition and Exhibition) adlı proje yarışmasında 27 proje arasından "Dünya Birincisi" olarak olarak büyük bir başarıya imza attılar.
KARESİ BİLSEM'Lİ ÖĞRENCİLERİMİZ DÜNYA BİRİNCİSİ

2-6 Ekim 2019 tarihleri arasında Malezya'da düzenlenen ve farklı ülkelerden 70 projenin sergilendiği WICE (World Invention Competition and Exhibition) adlı proje yarışmasında Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz Selin ÖZGÜVEN ve Kerem DİLBAZ, Kimya Öğretmenleri Pınar SABAZ'ın danışmanlığında hazırladıkları "Farklı Kaynaklardan Lactobacillus Sp. Bakterilerinin İzolasyonu Probiyotik Biyopolimer Filmlerin Sentezi ve Kullanım Alanlarının İncelenmesi" adlı projeleri ile "Sağlık ve Medikal" kategorisinde Birinci olarak Altın Madalya kazanmışlardır.Ayrıca IYSA Özel Ödülü ve İngiliz Mücitler ve Yenilikçiler Derneği İnovasyon Liderliği ödülünü de kazanan öğrencilerimiz, projeleri ile göz doldurmuşlardır.

WICE, Uluslararası öğrencilerde yaratıcı düşünme becerilerini ve yenilikçi yönlerini geliştirmek için etkinlikler yapmak, bilimsel araştırma becerilerinin ve aralarındaki inovasyon ruhunun geliştirilmesini sağlamak ve uluslararası öğrencilerin buluş ve yeniliklerini birbirleri ile paylaşmalarını sağlamayı hedeflemektedir.

Öğrencilerimizin yaptığı çalışmaya literatürde daha önce rastlanmamıştır. Yararlı bakteri içerikli filmler, ilaç endüstrisinden gıdaya sağlıktan kozmetiğe kadar çok geniş bir alanda kullanım alanına sahiptir. Ayrıca üretilen filmlerin, mide pH'ında çözünmeyip bağırsak pH'ında çözündüğü belirlenmiştir. Dolayısıyla bu filmlerin ilaç kaplama malzemesi olarak kullanımı halinde ilaçların mideye verebileceği zararın da önüne geçilebilecektir. Bu nedenle bu ürünlerin yerli ve milli olarak üretimi ve dünyaya tanıtılması ülke ekonomisine ciddi oranda katma değer sağlayacağı düşünülmektedir. Öğrencilerimizin bu proje kapsamında yaptıkları çalışma ile patent başvuruları da bulunmaktadır.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ: "Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz Selin ÖZGÜVEN ve Kerem DİLBAZ, Kimya Öğretmenleri Pınar SABAZ'ın danışmanlığında hazırladıkları projeleri ile birinci olarak bize büyük bir gurur yaşattılar.

              Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezimiz, başarıdan başarıya koşan; elde ettiği her başarı ile Balıkesir'imizi gerek yurt içinde gerekse yurt dışında gururla temsil eden bir kurumumuz. Ben daha nice yarışmada ülkemizi ve Balıkesir'imizi en güzel şekilde temsil edeceklerine yürekten inanıyor; öğretmenimiz Pınar SABAZ'ın şahsında emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlerimize teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

07-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-201907-10-2019

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.