BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GELECEĞİM SAĞLIK OLSUN

Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) "Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında Altıeylül Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan "Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi" ve "Doğal Oyuncak Yapımı Atölyeleri"nin açılışı görkemli bir törenle gerçekleştirildi.
GELECEĞİM SAĞLIK OLSUN

25 Kasım 2019 Pazartesi günü saat 10.00'da Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen açılış törenine; Valimiz Sayın Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Belgin Gökçe Uygur, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutan Vekili Jandarma Albay Veysel Fidan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, Balıkesir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birlik Başkan Vekili Hasan Yıldız, Hayırsever Fahri Kiraz, GMKA Yetkilileri, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

DOĞAL VE KATKISIZ YOĞURT

Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde "Geleceğim Sağlık Olsun" Projesi hayata geçirilen paydaşlarından gıda laboratuvarında öğrenciler doğal ve katkısız yoğurt ve süt ürünleri üretmeye başladılar. Üretimin her aşaması okul bünyesinde yapılırken, üretilen ürünler satışa çıkarılarak hem okula maddi destek hem de öğrencilere uygulamalı eğitim verilmiş oluyor.

SAĞLIKLI OYUNCAKLAR

Çocuk sağlığını korumak isteyen Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü öğretmen ve öğrencileri doğal oyuncak üretimine de başlayarak proje kapsamında yapılan birbirinden ilginç doğal oyuncakları ziyaretçilerin beğenisine sundu.

ARA ELEMAN DEĞİL ARANAN ELEMAN

Açılış törenin de konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ: "Balıkesir, turizmden sanayiye, tarımdan hayvancılığa kadar her geçen gün büyük bir gelişme gösteren bir ilimiz. İlimizin ihtiyaç duyduğu en önemli şeylerden biri ve belki de en önemlisi nitelikli iş gücü. Bu ildeki 1108 eğitim kurumu içerisinde bizim için meslekî ve teknik okullarımız ayrı bir yere sahip. Çünkü bizler ilimizdeki meslekî ve teknik okullarımızda yetişen her bir öğrencimizin gelecekte Balıkesir'in birer yıldızı olacağına ve her birinin gelecekte aranan eleman olarak bu şehirde çok önemli görevler ifâ edeceğine yürekten inanmaktayız.

Sayın Valimizin ve Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın çok büyük destekleri ile 20 ilçemizdeki meslek lisemizde çok önemli atölyeler kurduk. Bu atölyelerin her birinde öğrencilerimiz kendi alanlarında en iyi şekilde yetişmekte ve bu ülkenin iş gücüne, sanayisine katkı sunmanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktalar. Bugün Fahri Kiraz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz bünyesinde açılışını gerçekleştireceğimiz "Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi" de bunların en önemlilerinden biri. Başta Valimiz Sayın Ersin Yazıcı beyefendi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

İHTİYAÇ DUYULAN NİTELİKLİ ELEMANLAR BU OKULLARDA YETİŞİYOR

Vali Yazıcı programda yaptığı konuşmada, teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, bu liselerin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi. 
Vali Yazıcı, "Bu okulda çocuklarımız mesleki eğitimlerini tam olarak alıyor. Çalışma hayatına atıldıklarında da gördükleri eğitim sayesinde ne yapacaklarını bildikleri için başarılı oluyorlar." diye konuştu.


BU OKULLARA TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR

Meslek liselerinin sektörlere büyük katkı sağladığını belirten Vali Yazıcı, "Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Bu okullarımız, Türkiye'nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle işbirliği çok önem arz ediyor." dedi.

ÇALIŞMA, ÖZVERİ VE İNANÇ

Lise öğrencilerinin doğal oyuncaklar üretmesinin sevindirici olduğunu dile getiren Vali Ersin Yazıcı, "Başarılı insanların öykülerini her zaman dinleyip ya da okumalıyız. Ve hepsinin temelinde çok sevmek, çalışma, özveri ve inanç olduğunu düşünüyorum. Geleceğimiz olan çocuklarımız için doğal oyuncaklar hazırlamamız lazım. Çevreye duyarlı ve çocukların sağlığını bozmayan oyuncak yapılması projesi ülkemizde gelişiyor. Milli Eğitim Bakanlığımız Türkiye'de 4 okulu doğal oyuncak üretiminde pilot il seçti. Balıkesir de bu listenin başında. Yapılan çalışmaların tasarımını ve işçiliğini de kendileri yapan okul öğretmenlerini ve öğrencilerini bu başarılarından dolayı tebrik ediyorum." dedi.

              "Ev Tipi Yoğurt Üretim Tesisi" ile "Doğal Oyuncak Yapımı Atölyeleri"nin açılışını yapan protokol üyeleri öğretmen ve öğrencilerden yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

26-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-201926-11-2019

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.