BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARLARINDA EN ÖNDEYİZ

TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programı 2019-2020Çağrı Dönemi değerlendirme süreci tamamlandı.
TÜBİTAK 4006 BİLİM FUARLARINDA EN ÖNDEYİZ

Öğrencilerin, bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilmesi; soru ve sorunlara çözüm bulma yoluyla bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasına katkı sağlanması; farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her öğrenciye proje hazırlama fırsatının sunulması; bilimsel araştırma yöntem ve tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin öğrencilere kazandırılması; öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak takım çalışması içerisinde proje hazırlama konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması amacıyla düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları kapsamında bu yıl Türkiye genelinde 12 bin 832 okulun sunmuş olduğu 240 bin 852 proje, alanında uzman akademisyenler ve eğitimciler tarafından değerlendirildi ve Türkiye genelindeki 124 bin 401 alt proje, TÜBİTAK'tan destek almaya hak kazandı.

2019-2020 çağrı döneminde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları Destekleme Programına 144 proje ile başvuru yapan Balıkesir'de, 144 projeden 87'si TÜBİTAK'tan destek gördü.

Bilim fuarlarının eğitimdeki yerinin çok önemli olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup YILDIZ: "Bilim Fuarlarının temel amacı, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamak; öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Okullarımızda gerçekleştirilen bu fuarlarla, öğrencilerimizin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilecekleri, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturulması amaçlanmaktadır. Birçok ülkede bölgesel, ulusal ya da uluslararası çapta düzenlenen Bilim Fuarları, katılımcılara problem çözme becerilerini geliştirme, yeteneklerinin farkına varma ve kendini ifade etme olanağı sağlaması nedeniyle önemlidir.

Millî Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda, geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri bilim fuarlarına 'ben de varım' diyerek katılım sağlayan tüm ilçelerimize, okullarımıza, idareci, öğretmen ve öğrencilerimize, İl Millî Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimimizdeki değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum." dedi.

19-05-2020

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.