BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLGİ SENİN OLDUĞUN HER YERDEDİR!

     Uzaktan eğitim sürecinde evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrencilerimizin EBA'ya erişimini sağlamak için yurt genelindeki okul ve kurumlarda EBA Destek Noktaları açıldı. 
BİLGİ SENİN OLDUĞUN HER YERDEDİR!

02.09.2020 Çarşamba günü saat 13.30'da Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un katılımlarıyla video konferans yöntemi ile 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen EBA Destek Noktaları lansman toplantısı, ilimizde Altıeylül ilçesi Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan EBA Destek Noktasında; İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirildi.

EBA Destek Noktaları Tanıtım Programındaki konuşmasında Bakanımız Sayın Ziya Selçuk: " Ekranları başında bizleri izleyen sizlere; sevgilerimi ve saygılarımı sunuyor, hepinizi selamlıyorum. Ülkemizde ve dünyada salgın sebebiyle eğitim faaliyetleri büyük bir dönüşüm içerisinde ve eğitimin gündemimizin de temel konusu artık bu dönüşüm oldu. Bu günlerde uzaktan eğitimin hangi şartlarda hangi araçlarla yapılacağı tüm dünyada tartışılıyor. Uzaktan eğitimde sadece bugünün ihtiyacını karşılamakla ilgilenmiyoruz. Aynı zamanda sürdürülebilir çözümler geliştirmemiz de gerekiyor. Uzaktan eğitime dair ürettiğimiz her çözüm yarınlarımızı şekillendirecek, bu nedenle de şu anda kullandığımız mecralar ve araçlar çok çok önemli.

"EBA ASİSTAN SORULARINIZA CEVAP VERMEYE HAZIR"

Çok Kısa zamanda Bakanlık olarak bu kadar hızlı harekete geçip olumlu sonuçlar aldığımız bir süreci 2020 Haziran ayında tamamladık. 31 Ağustos 2020 tarihinde yaz okulu bittikten sonra EBA TV'de uzaktan eğitime başladık. EBA TV programları ve canlı ders bağlantıları için hazırladığımız programları velilerimiz ve öğretmenlerimizin cep telefonlarına ulaştırdık. EBA internet sayfamızın sağ altında yer alan EBA ASİSTAN uzaktan eğitime dair her soruya cevap verecek şekilde hizmete hazırdır.

"EBA ALTYAPISI 1 MİLYON ÖĞRENCİNİN AYNI ANDA KULLANIMINA UYGUN HALE GETİRİLDİ"

18 Eylül tarihine kadar devam edecek olan bu program, okula uyum ve pekiştirmeye uygun olarak yapıldı. EBA TV yayınları geçen yılın ders ünitelerinden başlatıldı. EBA altyapısı 1 milyon öğrencinin aynı anda kullanımına uygun hale getirildi. Bu oran daha da arttırılacak. Canlı sınıflara ulaşmada sorun yaşayan öğrenci ve velilerimizin okul idarecilerimize ulaşmalarını rica ediyoruz. Ayrıca EBA Asistan sorularınıza cevap vermek için 7/24 hazır halde bekliyor.

"HER ÇOCUK BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE ÇOK DEĞERLİ"

Değerli Velilerimiz,

Bu ülkede yaşayan her çocuk bizim için çok önemli ve çok değerli, her birinden kendimizi mesul hissediyoruz. Onların derdini kendi derdimiz biliyoruz. Uzaktan eğitim sürecinde teknolojiye ulaşım noktasında eksiklikleri olan ve internet bağlantı sorunları yaşayan öğrencilerimiz olduğunu biliyoruz. Bizim temel aracımız olan EBA TV'de ihtiyaç duyulan her türlü içerik var ama öğrencilerimize internet desteği de vermek istiyoruz. Öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğunun ulaşım sağlayabilmesine rağmen bir kısmının internet üzerinden sunulan içeriklere ulaşamadığını az önce de belirttim.

"1420 EBA DESTEK NOKTASI OLUŞTURULDU, BU SAYI YAKINDA 5200 OLACAK"

Salgın sürecinde çalışmalarımızı ilgili paydaşlarla birlikte sürdürdük, kırsal bölgelerde internete erişim imkânı olmayan aileler ve birden fazla çocuğu olan aileler için birtakım çözümler ürettik. Bugün de bu çözümlerden birini tanıtmak istiyorum. Çeşitli nedenlerle EBA içeriklerine ulaşamayan öğrencilerimiz için 81 ilimizde 1420 EBA Destek Noktası oluşturuldu. Bu sayı yakında 5200 olacak. EBA Destek Noktalarında ihtiyaç duyulan dijital araçlar ve geniş bant internet hizmeti sunulacak. Evinde bilgisayar ve internet imkânı olmayan öğrencilerimize destek oluyoruz. EBA TV içerikleri rahat ulaşılabilir durumda, internete ulaşma imkânı olmayan öğrencilerimiz EBA Destek Noktasına giderek eğitimini alabilecek. Öğrencimizin en yakın EBA Destek Noktasının yerini öğrenmesi için de bir yazılım hazırladık. Bu yazılımla öğrencilerimiz kendisine en yakın EBA Destek Noktasının yerini öğrenebilecek. EBA Destek Noktaları okullarımız ve çeşitli kurumlarımızın bünyesinde yer alacak.

"EBA DESTEK NOKTALARI BELİRLİ BİR PLANLAMA DÂHİLİNDE HİZMET VERECEK"

EBA Destek Noktalarının işleyiş usul ve esasları kitapçığı hazırladık. EBA Destek Noktalarında neye dikkat edilir, standartlar nelerdir bu kitapçıkta yer alıyor. 1200 destek noktası hazır ve kısa zamanda bu sayı 5200'e çıkacak. Belli bir plan dâhilinde öğrencilerimiz dönüşümlü olarak buralardan faydalanabilir. Destek noktalarına giriş ve çıkışlar sınıf sevilerine uygun zaman dilimlerine uygun ve yığılmaya sebep olmayacak bir planlama dâhilinde yapılacak.

"RİSK VARSA BİZ YOKUZ!"

Tıpkı okullarda olduğu gibi bu noktalarda da hijyen şartlarını sağlamak önceliğimiz olacak. Önce öğrencilerimizin sağlığı, önce öğretmenlerimizin sağlığı diyoruz. Risk varsa biz yokuz! EBA Destek Noktalarında temas edilen alanlar kullanım öncesinde ve sonrasında dezenfekte edilecek ve en az bir görevli personelimiz burada yer alacak. Personelimizde siperlik, eldiven, iş önlüğü olacak ve öğrencilerimize de maske ile kulaklık verilecek. Mesafe kuralları gereği belirli sayıda öğrencinin aynı anda destek noktalarından faydalanması sağlanacak. Temizlik ve hijyen için de personel görevlendirmesi yapılacak.

"EBA DESTEK NOKTALARI HAYIRLI UĞURLU OLSUN!"

EBA Destek Noktaları büyük bir ihtiyacı karşılayacak. EBA Destek noktalarının yerleri www.uzaktanegitim.meb.gov.tr internet adresinden de öğrenilebilecek. EBA Destek Noktalarına nasıl ulaşılabileceği yol tarifiyle birlikte buradan öğrenilebilecek, isteyenler okullardaki idarecilerimizden de yer konusunda yardım alabilecek. İstenirse internet üzerinden istenirse de okullarımız üzerinden EBA Destek Noktalarının yerleri öğrenilebilecek. EBA Destek Noktalarının ihtiyacı olan tüm öğrencilerimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

"BALIKESİR GENELİNDE 317 EBA DESTEK NOKTASI OLUŞTURDUK"

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, EBA Destek Noktaları Tanıtım Programındaki konuşmasında: "Bakanlığımız tarafından, eğitimin uzaktan yapıldığı salgın süresince evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrencilerimizin EBA'ya erişimini sağlamak için yurt genelindeki okul ve kurumlarda EBA Destek Noktası alanlarının oluşturulması talimatı verilmiştir. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda ilimizin 20 ilçesinde 317 adet EBA Destek Noktası oluşturduk. Bu noktalardan birisi olan Altıeylül Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesindeki EBA Destek noktasının açılışını gerçekleştiriyor olmanın mutluluğu içerisindeyim. EBA Destek Noktalarının öğrencilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum." dedi.  

 

03-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-202003-09-2020

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.