BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'NİN İLK MADENCİLİK LİSESİ, AVRUPA BİRLİĞİ STRATEJİK ORTAKLIKLAR PROGRAMI'NIN MESLEKÎ EĞİTİM PROJESİNİ TANITTI

TÜRKİYE'NİN İLK MADENCİLİK LİSESİ, AVRUPA BİRLİĞİ STRATEJİK ORTAKLIKLAR PROGRAMI'NIN MESLEKÎ EĞİTİM PROJESİNİ TANITTI

Türkiye'nin ilk madencilik lisesi olan İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi ortaklığıyla hazırlanan, 'Madencilikte Kurtarma Eğitiminin Standardizasyonu Dijitalleşmesi' konulu projeyi tanıtmak üzere Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali USLU, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oktay ŞAHBAZ ve proje ortağı ülkelerden gelen akademisyenler İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TATLI' yı ziyaret etti.

Hazırlanan projeyle madencilerin, iş yeri güvenlik tedbirleri konularında sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileriyle eğitileceğini; madenlerde olası kazalar ile sonrasında yapılacak çalışmalar, sanal madenler ve kaza ortamlarının içine girilerek, çalışanlara yaşatılacağını ifade eden Prof. Dr. Oktay ŞAHBAZ, Portekiz'den Porto Üniversitesi, İtalya'dan Salerno Üniversitesi ve Polonya'dan AGH Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin de proje ortağı olarak görev aldığı çalışma, madenlerde yaşanacak olası kazalardaki arama kurtarma çalışmaları eğitimlerinin VR ve AR teknolojilerinin kullanılarak yapılmasını sağlayacağını sözlerine ekledi. Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ali USLU, "Standardization and Digitalization of Rescue Education in Mining" projesinin Avrupa Birliği Stratejik Ortaklıklar Programı'nın Mesleki Eğitim Projesi olduğunu ve proje kapsamındaki faaliyetlerin otuz ay devam edeceğini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali TATLI, Türkiye'de ilk madencilik lisesi olma özelliğiyle öne çıkan İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin aynı zamanda Türkiye ve Avrupa'da uluslararası eğitim programı uygulayan ilk madencilik lisesi olduğunu belirtti. Söz konusu projenin geleceğin nitelikli madencilerini yetiştirmeye katkı sağlayacağını söyleyerek projenin tüm paydaşlarına teşekkür etti.

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.