BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ALİ TATLI, ULUSLARARASI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNE İLİŞKİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİNE KATILDI

Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinin açılmasına ilişkin iş birliği protokolü, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER ile Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri ERSOY tarafından imzalandı.
İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ ALİ TATLI, ULUSLARARASI MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNE İLİŞKİN İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİNE KATILDI

Bakanlığımız ile Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen protokolle Türkiye'de açılacak uluslararası mesleki ve teknik Anadolu liselerinde, uluslararası öğrencilerin eğitim alması amaçlanıyor. Millî Kütüphane Konferans Salonunda gerçekleşen törende konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut ÖZER, sadece akademik yönden başarılı bir gençlik yetiştirmek istemediklerini vurgulayarak "Aynı zamanda bu toprakların değerleri, kültürü, irfanı, hikmetini de içselleştirerek yaşam tarzına sirayet ettirmiş, insanlık adına dünyaya farklı şeyler söyleyebilecek kapasitede gençler yetiştirmek istiyoruz. Bunu da iki Bakanlıkça el ele vererek çok başarılı bir şekilde devam ettiriyoruz." diyerek iş birliğinden ve mesleki eğitime verdiği katkıdan dolayı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY'a teşekkür etti.

Biri, ilimizde açılan Türkiye'nin ilk madencilik lisesi Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 7 uluslararası mesleki teknik Anadolu lisesi kurduklarını dile getiren Bakanımız Sayın Mahmut Özer, "Artık gönül coğrafyamızdaki ülkelerin çocukları, gençleri bu okullarımıza gelerek mesleki eğitim alabilecekler. Aynı zamanda kamu diplomasisinde uzun vadede ülkemize çok önemli katkılar sağlayacaklar." dedi.

Protokol kapsamında ilk olarak 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibarıyla Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek'ten oluşan altı Balkan ülkesinden 60 öğrenci alınacak.

Uluslararası öğrenciler; İstanbul Beşiktaş İSOV Dinçkök , Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı, Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik, Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen, Bursa Tophane, Ordu Altınordu TOBB ve Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olmak üzere altı ildeki bu yedi okulda eğitim alacak. Uluslararası öğrenciler; İstanbul Beşiktaş İSOV Dinçkök, Bahçelievler İMMİB Erkan Avcı, Balıkesir İvrindi Nurettin Çarmıklı Madencilik, Konya Selçuklu Mehmet Tuza Pakpen, Bursa Tophane, Ordu Altınordu TOBB ve Ankara Gölbaşı Mogan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri olmak üzere altı ildeki bu yedi okulda eğitim alacak..

02-06-202202-06-202202-06-202202-06-2022

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.