BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ HEM ÇALIŞIYOR HEM OKUYOR HEM DE AİLELERİNE KATKI SUNUYOR

 Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, okula bağlı Cunda Uygulama Oteli'nde hem mesleki deneyim hem de para kazanıyor.
ÖĞRENCİLERİMİZ HEM ÇALIŞIYOR HEM OKUYOR HEM DE AİLELERİNE KATKI SUNUYOR

Ayvalık ilçemizde bulunan Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 509 öğrencimize hem ticaret hem de turizm alanında eğitimler veriliyor. Yiyecek ve İçecek Hizmetleri ile Konaklama Seyahat Hizmetleri alanlarında bulunan 356 öğrencimizin bir kısmı okulumuz bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli'nde pratik yapma imkânı buluyor.

176 oda ve toplam 352 yatak kapasiteli otelde 10, 11 ve 12'nci sınıf öğrencilerimiz uygulamalı eğitim görüyor. Gerek işletmelerdeki beceri eğitimleri sırasında gerekse de okul sonrasındaki dönemlerinde öğrencilerimiz otelimizde görev alarak öğretmenlerimiz ve usta öğreticilerimizden hem mesleğin inceliklerini öğreniyorlar hem de bu hizmetlerinin karşılığında gelir elde etmiş oluyorlar.

Öğrencilerimiz nöbet görevi kapsamında 5 gün otelde pratik yapıyor, bazıları ise okul sonrası dönemlerde, yaz tatilinde veli izin belgeleriyle görev alıyor. Uygulamadan memnun olan öğrencilerimiz otelde çalışarak aile bütçesine katkıda bulunduklarını, harçlıklarını çıkardıklarını dile getiriyorlar.

Teknik eleman, aranan elaman, üreten, kazanan ve ülkenin geleceği olarak tanımlanan meslek lisesi öğrencilerimizi nitelikli olarak yetiştirmenin önemine vurgu yapan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı; meslek liselerinin hem ülkemiz hem de ilimiz için çok önemli olduğunu ifade etti. Meslek liselerine dokunmanın önemine değinen Müdürümüz; "Meslek liselerimizi memleket meselesi olarak görüyoruz. Çünkü buralardan ülkemize kalifiye elemanlar yetişiyor. Ülkemizin üretim ekonomisine katkı yapan gençlerimiz yetişiyor. Her zaman vurguladığımız gibi eğitime yapılan yatırım, ülkeye yapılan en iyi yatırımdır. Bu okullarımız, ülkemizin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı gençlerimizin yetiştirilmesinde çok önemli bir yere sahip. Hedefimiz, meslek lisesi öğrencilerimizin niteliğini artırıp, gelişimini sağlayarak kalifiye meslek elemanları yetiştirip ülkemize katkı sağlamaktır." şeklinde konuştu.

Ailelerimize tavsiyelerde bulunan Müdürümüz, "Meslek lisesinde okuyan çocuklarımız yaşamın tam içinde olacak. Bizler önce kendimiz için sonra toplum için çocuklarımızı değerlerle donatmalıyız. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Her çocuğumuzun akademik anlamda başarısı olmasa bile mutlaka üstün olduğu bir alan oluyor. Sporla, kültür ve sanatla ilgilenebiliyor. Hepsinin başka başka özellikleri var. Bunları da hep birlikte gün yüzüne çıkarmalıyız." dedi.

 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nda 2021 Aralık ayında özellikle iş dünyasının yetişmiş elaman ihtiyacını gidermek için "Meslek Kanunu" ile ilgili güncellemeler yapıldığını belirten Müdürümüz Ali Tatlı, "Güncellemelerden sonra çırak ve kalfaların işletmelerde görünür şekilde sayıları artmaya başladı. Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda mesleki eğitim merkezlerinde çırak ve kalfa sayısı bir yıl gibi kısa bir sürede 7 katı aşarak 159 binden 1 milyon 200 bine yükselmiştir. İlimizde ise çırak ve usta adayı sayımız 2022 yılı sonu itibarıyla 13.023'tür. Mesleki eğitimde yapılan çalışmaların meyvesi olarak bu yıl ilimiz genelindeki mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızda 51.927.561 TL döner sermaye geliri elde ettik. Bu gelirin 2.509.249 TL'si 2209 öğrencimize; 3.236.145 TL'si öğretmenlerimize çalışmaları karşılığında geri döndü." şeklinde konuştu.

Mesleki ve teknik eğitim kurumlarımızdan biri olan Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Cunda Uygulama Oteli'nde görev alan öğrencilerimizin; öğretmenlerimiz ve usta öğreticilerimizden mesleğin inceliklerini öğrenirken hizmetlerinin karşılığında gelir elde ettiklerini vurgulayan Müdürümüz, "2022 yılının başında öğrencilerimize ödenen yevmiyelerin 1 milyon liraya ulaşabilmesini hedefliyorduk. 2022 yılı sonunda öğrencilere ödenen yevmiyeler 1 milyon lirayı aştı. Öğrencilerimiz hem çalışıyor hem okuyor hem de ailelerine katkı sunuyor." ifadelerini kullandı.

02-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-202302-01-2023

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.