BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı'nın "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı'nın

"Yaşamaz ölümü göze almayan,

Zafer, göz yummadan koşana gider.

Bayrağa kanının alı çalmayan,

Gözyaşı boşana boşana gider!"

Bir hilal uğruna sayısız güneşlerin battığı, yokluğun varlığı; maneviyatın maddiyatı yendiği yer Çanakkale... Yüz binlerce vatan evladının birer birer toprağa düştüğü, yedi düvele "Çanakkale Geçilmez!"  dedirten büyük bir destan.  

Anafartalar Kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ifadesiyle; bugünümüzü kurtaran, maziye kahramanlığını ve büyüklüğünü iade eden, bu toprakları bize ebedi vatan kılan zaferin adıdır Çanakkale.

Bastığı yerleri toprak diyerek geçmeyenlerin, uğruna toprak olduğu yerdir. Sultan Alparslan'a Malazgirt'te ateş yaktıran cesaretin, Fatih'e gemilerini Haliç'e indirten ferasetin can bulmasıdır. Gelibolu'da, Anafartalar'da, Conkbayırı'nda metrekaresine binlerce merminin düştüğü her siperde, biraz üzüm hoşafı ve bir dilim ekmekle şehadete yürüyen kahramanların; bu topraklar üzerinde emelleri olan düşmanları sulara gömdüğü yerdir.

"Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın/Bu toprak, bir devrin battığı yerdir/Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın/Bir vatan kalbinin attığı yerdir." dizeleri Çanakkale Zaferi'nin ruhunun ifadesidir. Kahramanlık, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret, iman ve inanç gibi eşsiz faziletlerle oluşan bu ruh, nesillerimizin ruhunun da ifadesi olmuştur.

Canlarını ortaya koyan ve sancağı elinden düşürmeyen 57. Alayı, Conkbayırı'ndaki kahramanca direnişi, insanlığın savaşa üstün geldiği Gelibolu'yu, 276 kiloluk top mermiyi bir hamlede sırtlayan Koca Seyit'i, düşmana denizde geçit vermeyen ve savaşın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi'ni, Kınalı Alileri, adına türkü yakılmış 15'lileri ve daha nice kahramanları anlatan bu büyük destan yüzyıllar geçse de unutulmayacaktır.

Bugün burada aldığımız her bir nefes, o gün Çanakkale'de verilmiş olan son nefesin sayesindedir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi'nin 108. yıl dönümünde gösterdikleri eşsiz mücadelenin bilinciyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, ebediyete irtihal eden tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

Ali TATLI

İl Millî Eğitim Müdürü

                                                                                                                                        

                                                                                                                 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.