BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı' nın ''19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' Kutlama Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı' nın ''19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' Kutlama Mesajı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden yolda, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basarak Türk Milletinin bağımsızlığı için Anadolu'nun kurtuluş meşalesini hiç sönmemek üzere yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, ülkemizin güneşli yarınları olan gençlerimize armağan ettiği bu anlamlı günün 104. yıl dönümüne erişmenin gururunu yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919'da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarıyla birlikte "Ya istiklal, ya ölüm" anlayışıyla başlattığı millî mücadelemizin ilk adımlarını atmış; bu adım büyük fedakârlık, cesaret ve kararlılık sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu ile taçlandırılmıştır. 19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımı, özgürlük ve bağımsızlığın ilk haykırışı, tüm dünyaya ilanıdır. Tarihimize ayna tutan Nutuk'un ilk sayfası, milletimizin tarih sahnesinde hürriyet sevdasıyla şahlanışıdır. Kurtuluş umudunun, sağlam bir inancın sahneye konmasıdır.

Umudumuz, Geleceğimiz, Işığımız Sevgili Gençler!

İstiklâl mücadelemizin başladığı 19 Mayıs'ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi, sizlere duyulan inancın ve güvenin bir göstergesidir. 19 Mayıs'ta Samsun'da istiklal meşalesi yakılmış, bu ışık Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile tüm Anadolu'ya dalga dalga yayılmıştır. Millî Mücadele'yi başarıya taşıyan bu mücadele ruhunu, heyecanı ve coşkuyu bugün sizlerin gözlerinde görüyoruz. Samsun'da yakılan bağımsızlık meşalesini aynı kararlılıkla taşıyan siz gençlerimizin; millî değerlerine bağlı aynı zamanda evrensel değerlerle de barışık olarak yetişmeniz, 19 Mayıs ruhunu benimsemeniz ve sorumluluğunu üstlenmeniz, geleceğimiz için büyük önem taşımaktadır. Vatanına, milletine ve bayrağına sevdalı, yaşadığı toplumu, güzelleştiren, üreten, bilim ve teknolojiyi takip eden, tarihinin ve değerlerinin bilincinde olan siz gençlerimizle ülkemiz geleceğe çok sağlam adımlarla ilerleyecektir. 

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve kıymetli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyor, fedakârlıklarıyla milletimizin kalbinde ölümsüzleşen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm milli mücadele kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranlarımla anıyorum.

 

Ali TATLI

İl Millî Eğitim Müdürü

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.