BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

"Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz."

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu anlamlı sözlerinde ifade ettiği gibi çocuklarımız bizim bugünümüz, aydınlık yarınlarımız, umutlarımız, hayallerimiz ve geleceğimizin teminatıdır. Bugünün gençleri, yetişkinleri dünün çocuklarıydı. Yarının gençleri, yetişkinleri de bugünün çocuklarıdır. Böyle büyük bir zafer bu nedenle çocuklara armağan edildi. Bizler dünyaya çocuklarımızın gözleri ile bakabildiğimiz sürece onlara, daha renkli daha güzel daha temiz ve yaşanabilir bir dünya emanet edebileceğiz. Gelecek çocuklarımızın ve biz o gelecekte birer anı olarak kalacağız. Nasıl bir dünya kurmak istediklerini anlamak için onların gözünden bakmak, heyecanlarını, duygularını anlamak ve geleceğimizi inşa ederken sağlam temeller atmaları için onları desteklemek çok önemlidir.

Anadolu'nun yüreğinde yeşeren Milli Egemenliğin yegâne temsil noktası olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı'nın ilk kapısıdır. Milletimiz uzun süren savaşların getirdiği yıkım, vatan uğruna can veren şehitlerin acısı ve çaresizlik içindeydi. Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışıyla Kurtuluş meşalesi yakıldı. Amasya, Erzurum ve Sivas'ta yapılan kongrelerle ülkenin kurtuluşu için yine ülke evlatlarının savaşması gerektiği fikri pekişti. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Temsil Heyeti adına Mustafa Kemal Paşa'nın 21 Nisan 1920'de yayımladığı tamim gereğince; 23 Nisan 1920'de, Hacıbayram Camisi'nde cuma namazı kılınıp, kurbanlar kesildikten sonra ilk TBMM Cumhuriyetin ön sözü olan "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir"  anlayışıyla umutla, inançla ve dualarla açıldı. Ankara'da 23 Nisan 1920 günü toplanan ve ülkenin her tarafından seçilerek gelen temsilciler, ülkemizin yokluk ve yoksulluk döneminde çalışmaya başladı. Cumhuriyete giden yolda büyük adımlar atılmasını sağlayacak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 103 yıl önce 23 Nisan'da açılması, kurtuluş mücadelesinin en önemli safhalarından birisi oldu. Meclis, top sesleri altında, gaz lambası ışığında çalışmalarını aksatmadan devam ettirdi. Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızı ilgilendiren tüm kararlar bu mecliste alındı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kadim milletimizin eşsiz yeteneklerine güvenerek, nice imkânsızlık ve meşakkatler içinde açılışını yaptığı Türkiye Büyük Millet Meclisi sayesindedir ki, ülkemizin dört bir yanında haklı bir gururla, ışıl ışıl gözleriyle geleceğimiz olan siz kıymetli çocuklarımıza armağan edilen bugünü mutluluk, gurur ve heyecanla kutlamaktayız. "Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eseri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, onlara bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak." diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu milletin evlatlarındaki ruh kudretini, birlikteliği, çalışkanlığı ve gerektiğinde muazzam bir dayanışma örneği ile sonuna kadar mücadele ederek yazdıkları ve yazabilecekleri nice ölümsüz destanları çok iyi biliyordu.

Gözleri Işıl Işıl Parlayan, Göz Bebeğimiz Çocuklarımız,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün demokrasinin kalbi olarak atan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı bugünü bayram olarak armağan etmesi, aydınlık geleceğimizin aydınlık çocukları olan sizlere sevgisinin ve güveninin neticesidir. Bu sevgi ve güven neticesinde dünyanın ilk ve tek çocuk bayramı olarak tarihe geçen 23 Nisan'da dünyadaki tüm çocuklarla "Ulusal Egemenlik" sevincini, gururunu ve heyecanını paylaşıyoruz. Atatürk'ün siz çocuklarımıza olan inancı ve güveni aynı zamanda sizlere büyük bir sorumluluk da yüklemektedir. Tarihi kahramanlıklarla dolu olan büyüklerimizden aldığınız cesaret ve tecrübeyle aklın ve bilimin aydınlattığı yolda, sorarak, sorgulayarak, araştırarak, içinde yaşadığımız çağı anlayarak, sağlam adımlarla geleceğe sizler ilerleyeceksiniz. Güzel hikâyelerle ve başarılarla dolu geleceğimizin mimarları, yarınlarımızın büyükleri olarak sizlere inancımız tamdır. Milletimizin vazgeçilmez değerlerinden biri olan "Milli Egemenlik" ışığı, tertemiz kalplerinizde hep parıldasın ve hiç sönmesin. Ülkemizin güçlü yarınları sizlerin omuzlarında yükselecektir.

Kıymetli Öğretmenlerimiz,

Atatürk; "Bugünün küçükleri, yarının büyükleridir. " dediği çocuklarımızda, güçlü ve mutlu Türkiye'yi görmüş ve çocuklarımızın en iyi şekilde yetiştirilmesinin çok kutsal ve önemli bir vazife olduğunu ifade etmiştir. En kıymetli hazinemiz olan çocuklarımıza ne kadar değer katabilirsek, onları toprağın altındaki tohumlar gibi ne kadar özveri ile yetiştirebilirsek, onlar o değerlerle büyüyecek, yeşerecek, taze bir fidan olup serpilecek, meyve verecek ve ülkemizi güzelleştireceklerdir. Çocuklarımızın yetenekli, bilgi sahibi, toplumun ihtiyaçlarını gören ve bu ihtiyaçlara cevap verebilen, üretebilen, ulusal ve evrensel standartlarda düşünebilen, ülkesini ve milletini seven, girişimci, bilimi yakından takip eden, sanata duyarlı, tarihine, kültürüne ve diline hâkim, değerlerine bağlı bireyler olarak yetişmesi sizlerin emekleri ve üstün gayretleri sayesinde olacaktır. Çocuklarımızın kalbinde yer edinen siz kıymetli öğretmenlerimize desteklerimizi sonuna kadar sunuyor; sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görevi, göstermiş olduğunuz çabayı, sabrı, sevgiyi ve emeği ifade edecek hiçbir söz, hiçbir teşekkür yoktur. 

Bu duygu ve düşüncelerle; Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 103. yıl dönümünde, Meclisimizin ilk başkanı, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyet'imizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi, gazilerimizi, ebediyete irtihal eden ilk meclis üyelerini saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugüne değer ve anlam katan kıymetli çocuklarımızın, kadirşinas milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Ali TATLI

İl Millî Eğitim Müdürü

                                                                                                                                        

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.