BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ALİ TATLI'NIN 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN ALİ TATLI'NIN  24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Umudun ve sevginin alfabesine,

Yüreği büyük koca çınarlara,

Tüm öğretmenlerime selam olsun.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza mermere şekil veren sanatçının ince ve hassas üslubuyla yaklaşan öğretmenlerimizi "Öğretmenler Günü" vesilesiyle sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Bir dağ köyünde soğuktan donan elleri ısıtan nefestir öğretmen. Cehaletin kör kılıcına göğsünü siper ederken gururla başı dik durandır. Günün birinde ay yıldızın ışığı sonsuza dek parlasın diye al bayraklara sarılandır. Geleceğe giden yolda masum hayatlara dokunarak bilgi ve sevginin can suyuyla yeni nesilleri filizlendirendir. Prof. Dr. Aziz Sancar'ı Anadolu'nun bağrından Nobel'e taşıyan güçtür. Vicdandır, merhamettir, bizi biz yapan en büyük değerdir.

Öğretmenlerimizin milletimizin kaderini tayini noktasında çok önemli bir rolü vardır. Öğretilerinin gölgesinde koca bir imparatorluk kurulan Osman Bey'in hocası Şey Edebali'den, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettin'e kadar öğretmenlik tarihin her döneminde adından saygıyla söz edilen bir meslek olmuştur.

Bizler bu mesleği seçerken; ömrümüzü bu milletin evlatlarına adamaya talip olduk. Hepimizin ortak kaygısı vatanımız ve yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bizlere "Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." demiştir. Bu eseri korumak bizim görevimizdir. Öğrencilerimizin gönül kapısını sevgiyle çalarken; onları yarınlarımıza şekil veren ve kadim kültürümüzü geleceğe taşıyan bireyler olarak yetiştirmeye gayret ediyoruz.

Hz. Ali, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum." diyerek öğretmenin önemini vurgulamıştır. Bu doğrultuda bin bir emekle bizlere bir şeyler öğreten öğretmenlerimizin üzerimizde hakkı büyüktür. Öğretmene saygı ve sevgiyi temel alan bir kültürün temsilcileri olarak bizler, onlara olan minnet borcumuzu hiçbir zaman layıkıyla ödeyemeyeceğimizin farkındayız.

Aşık Veysel bir şiirinde şöyle söylemiştir:

"Dünyanın en zengin aklını gördüm.

Sermayesini sordum, dedi ki: Okul." 

Bizler, elbette yalnızca okulda değiliz; hayatın her alanında varız ve hayatı, bilgiyi, insanlığı işlemeye devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle Millet Mektepleri'nin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği bugünde, öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü gönülden tebrik ederken emekli öğretmenlerimize sağlık, terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.

Ali TATLI

İl Millî Eğitim Müdürü

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.