BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlimiz Gurur Verici Bir Başarıya Daha İmza Attı

Dünya'nın en büyüğü ve en prestijli yarışması olan "Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı" ISEF'te TÜBİTAK tarafından ülkemizi ve ilimizi temsil eden Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğretmen ve öğrencilerimiz Biyokimya alanında ülkemize dünya üçüncülüğü kazandırdı.
İlimiz Gurur Verici Bir Başarıya Daha İmza Attı

Bilim insanı olma yolunda emin adımlarla ilerleyen öğrencilerimiz; danışman öğretmenlerimizin ve kurumlarımızın destekleriyle sadece ülkemizde değil dünyada da ses getiren projeler üretmeye devam ediyor.

TÜBİTAK 53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda; Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar ile danışman öğretmenimiz Pınar Sabaz, Türkiye birincisi oldukları projeleri ile Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda ülkemizi temsil edebilmek için yapılan değerlendirmede başarılı olarak ülkemizi temsil etmeye hak kazanmışlardı.  

64 ülkeden 1.307 proje sahibi 1.638 öğrencinin katıldığı Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması'nda; Karesi Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimiz Aslı Ece Yılmaz ve Azra Demirkapılar ile danışman öğretmenimiz Pınar Sabaz; yeşil sentez ile karbon kuantum noktayı sentezleyerek bu malzemeleri ilaç taşıma sistemi olarak kullanmayı, malzemelerin uv ışıkta parlama özellikleri sayesinde tıbbi görüntüleme amaçlı olarak kullanılan oldukça fazla miktarda radyasyon içeren cihazlara yeni bir alternatif geliştirmeyi, özellikle kemoterapi ilaçlarının doğrudan tümörlü bölgeye hedeflenerek vücudun genelinde meydana getirdiği yaygın yan etkileri azaltmayı hedefledikleri "Yeşil Sentezle Grafen Kuantum Noktalarının Eldesi ve Gqds-Kalsiyum Aljinat Filmlerinin İlaç Salınım Özelliklerinin İncelenmesi" projeleri ile büyük bir başarı göstererek dünya üçüncüsü oldu.  

İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı, "Bu güzel ve gurur verici başarılarından dolayı "Biyokimya" alanında dünya üçüncülüğü elde ederek ilimizi gururlandıran öğrencilerimize, ailelerine ve danışman öğretmenlerine teşekkür ediyor; öğrencilerimizin başarılarının devamını diliyorum." dedi.

22-05-202322-05-202322-05-202322-05-202322-05-202322-05-202322-05-202322-05-2023

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.