BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL MUTFAK GÜNLERİNDEN BAŞARILARLA DÖNDÜK

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) tarafından Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile düzenlenen "İstanbul Mutfak Günleri"  22-24 Aralık tarihlerinde İstanbul Tuzla'da gerçekleştirildi.
İSTANBUL MUTFAK GÜNLERİNDEN BAŞARILARLA DÖNDÜK

70'in üzerinde kategoride yarışan Türk ve dünya şefleri, dünyaca ünlü şeflerden oluşan jüri önünde kıyasıya mücadele etti. "Lise Düzeyi Okulları Öğrenci Aşçı Yarışması" kategorisinde hazırladıkları eşsiz menüler ile bu uluslararası yarışmada ilimizi ve ülkemizi temsil eden Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi/ Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı öğrencilerimiz 3 altın, 1 gümüş ve 2 bronz madalya; Bandırma  Hafsa Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden katılım sağlayan öğrencimiz tatlı tabağı kategorisinde birinci olarak altın madalya ödülüne layık görüldü. Alanında ünlü şefler ile tanışıp sohbet etme fırsatı da bulan öğrencilerimiz organizasyon kapsamında düzenlenen yarışmaları keyifle izlediler.

Yarışma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı; "Turizm sektöründeki gelişmelerin yanı sıra, toplumdaki sosyo-kültürel ve ekonomik değişimler; insanların birçoğunun ev dışında hazırlanmış yiyeceklerle beslenmelerine ve mesleki eğitim veren okullarımızdaki yiyecek içecek hizmetleri alanının öneminin anlaşılarak hızla gelişmesine sebep olmuştur. Yiyecek içecek hizmetlerinin sunulduğu yerlerde besinlerin hazırlanması ve servisinde görevli olan personelin mutfak hijyeni konusunda eğitimli ve bilgili olması hem hizmet verilen yerin kalitesi ve sürekliliği hem de tüketici sağlığının korunması açısından çok önemlidir. Küçük bir ihmal yüzlerce insanın sağlığını bozarak besin zehirlenmelerine yol açabilmektedir. Bu sebeplerle; yiyecek içecek hizmetleri hızlı bir gelişim ve değişim göstererek dünyada ve ülkemizde önemli bir istihdam alanı hâline gelmiştir. Bu alanda; rekabet koşullarına ayak uydurabilmek için sektörün istediği yeterlikleri kazanmış, dünya standartlarında hizmet verecek kaliteli insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bizler de okullarımızda öğrencilerimizi bu standartlarda yetiştirmeye gayret gösteriyor ve başarılarını duymaktan gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Yemeğin kültürümüzdeki öneminden de bahseden Müdürümüz Ali Tatlı; yemeğin insanları bir ve beraber yapan, insanlar arasındaki birliği pekiştiren önemli bir unsur olduğunu vurguladı. Yarışmada derece yapan ve yarışmalara katılım sağlayarak emek veren tüm öğrencilerimizi, öğrencilerimizin başarısına katkı sunan yönetici ve öğretmenlerimizi tebrik etti.

 27-12-202227-12-202227-12-202227-12-202227-12-202227-12-202227-12-202227-12-202227-12-2022

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.