BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLÂL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA

İSTİKLÂL MARŞIMIZ 98 YAŞINDA

Milletlerin hayatında, geleceklerine yön veren önemli olaylar, kilometre taşı niteliğinde abidevî şahsiyetler vardır. Genç nesillerin iyi yetişmesi, millet hayatında yeni değerlerin ortaya çıkabilmesi ve millî şuuru ayakta tutabilmek için bunların mutlaka hatırlanması gerekir. İstiklâl Marşımızın kabulünün 98. Yıldönümünde bu duygu ve düşüncelerle Millî Mücadelemizin isimsiz kahramanlarını ve İstiklâl Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

İstiklâl Marşı; üzerinde yaşadığı toprakları vatan olarak kabul eden herkesin ortak duygularını dillendiren bir millî mutabakat metnidir. Çağları taksim eden, kıt’alar yöneten bir milletin varoluş mücadelesine girişmek zorunda kaldığında hangi duygularla kıyam ettiğini ortaya koyan hisli bir bildiridir.

İstiklâl Marşı; gelecekte türlü buhranlara tutulduğunda milletimizi ihya edecek kodları da içerisinde barındıran bir manifestodur.

İstiklâl Marşı; hiç şüphesiz şairinden bağımsız bir metin değildir. Âkif; gönül ve fikir adamı olma yanında, onur ve cesaretiyle, hiç bitmeyen umutlarıyla, milli marşımızı kaleme almış; onu insanlarımızın kalbine ve ruhuna nakşetmiştir.  

Mehmet Akif Ersoy, kudretli bir şair olduğu kadar kendini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış büyük bir dava adamıdır.

Onun hayatı, mücadele ateşiyle yoğrulmuş kişiliği ve eserleri, dün olduğu gibi bugün de milletimize esin kaynağı olmuştur. Zira vefatının üzerinden onca yıl geçmiş olmasına rağmen, yüreğimizin en müstesna köşesinde yerini almış, bundan sonra da almaya devam edecektir.
        Bugün ülkemizde sağlam bir şekilde yol almak isteyen her Türk insanı için Mehmet Âkif; büyük bir rehber, zemin inşa edici bir gönül insanıdır.

Mehmet Âkif gibi değerleri yaşatmak; fikirlerini, eserlerini, kişiliğini, edebi kimliğini bugünkü nesillere aktarmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır.   

Bu anma günü vesilesiyle yüksek ahlâkı, özgürlüğe adanmış kahraman kişiliği, yaşadığı toplumun inanç ve mücadele azmini anlatan eserleriyle yarınlarımıza yol gösteren büyük fikir ve düşünce adamı Mehmet Akif Ersoy’u ve Millî Mücadelemizin isimsiz kahramanlarını bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.

Yakup YILDIZ

İl Millî Eğitim Müdürü

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.