BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KARESİ HAYALLERİNİ KODLUYOR

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, Karesi Kaymakamlığı, Karesi Belediyesi ve Karesi İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde; Karesi İlçesi´nde hayata geçirilen “Kod 10.0 Balıkesir” projesi kapsamında 7 adet Robotik ve Kodlama Atölyesi´nin açılışında idareci, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
KARESİ HAYALLERİNİ KODLUYOR

Karesi Belediyesi, Karesi Kaymakamlığı ve Karesi İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Karesi İlçesi´nde hayata geçirilen “Kod 10.0 Balıkesir” projesi kapsamında 7 adet Robotik ve Kodlama Atölyesi´nin açılışının yapıldığı törene; Vali Ersin Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi İlçe Millî Eğitim Müdürü Sami Günnü ve Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula, öğretmenler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Rahmi Kula Anadolu Lisesi, İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi, Şehit Turgut Solak Fen Lisesi, Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Bilim ve Sanat Merkezi, Muharrem Hasbi Anadolu Lisesi, Karesi Kent Konseyi hizmet binasında oluşturulan ve 5 bin öğrencinin hizmetine sunulan Robotik ve Kodlama Atölyelerinde, dijital çağın mimarları, robot tasarımcıları yetişecek.

BENGİ Projesi ile Balıkesir´de millî ve manevi değerlerine bağlı, teknolojiyi en üst düzeyde kullanabilen nesiller yetiştirmeyi hedef olarak belirledikleri hatırlatan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Yakup Yıldız: " Balıkesir Üniversitesi, Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Karesi Belediyesi işbirliğinde hayata geçirdiğimiz Matematik Cepte projesini Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk´a anlatma imkânı bulduk. 2 saat boyunca bizi ve projemizi ilgiyle dinledi, beğenisini dile getirdi. Bu güzelliklerin inşallah devam edeceğine inanıyorum. Google tarafından düzenlenen kodlama projesi ile dünyada 25 proje ödül almaya hak kazandı. Balıkesir, Türkiye´den ödül alan tek şehir oldu. Balıkesir olarak bundan sonraki hedefimiz Türkiye ile değil dünya ile yarışmak. Dünya uyanık, bizim de uyumamamız lazım. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz´a, proje ortaklarına, öğretmen ve öğrenciler ile okulun kurucusu Kula ailesine teşekkür ederim," dedi.

Balıkesir ve Karesi´de ortak paydada ve güç birliği ile çok güzel işlere imza attıklarını söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz: "Bir yerel yönetici olarak öncelikle Sayın Valime teşekkür etmek istiyorum. Çünkü eğitime bu kadar önem veren bir valinin ve kaymakamın olduğu yerde bizim duyarsız kalmamız mümkün değil" dedi.
          "Yarının dünyasını şekillendirecek olanlar kaderine razı olmayanlardır. Biz kaderimize razı olmuyoruz" diyen Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, eğitim alanında yatırımlar ve hamleler yaparak anlayış ve kavrayışı değiştirmek için çalıştıklarını söyledi. “Kod 10.0 Balıkesir” projesinin bir ihtiyaçtan doğduğunu ifade eden Demir, şehrin ihtiyaçlarını bildiklerini ve bunları gidermek için yoğun bir şekilde çalıştıklarını kaydetti.

Projede emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Vali Ersin Yazıcı, "Karesi Belediyesi´ne özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu konuda yaptıkları takdire şayan. BENGİ Projesi´nde şehirde eğitimi öncelikleme, eğitimle ilgilenme, eğitimin sorunlarını çözme, öğretmen arkadaşlarımızı motive edip kalitemizi yükseltme noktasında Karesi Belediyesi´ni her zaman örnek göstermiştim. Onların sayesinde harekete geçenler oldu, ben bu manada da Yücel Başkana teşekkür ediyorum" dedi.

Türkiye´nin kendi insansız hava araçlarını üretmeye başladıktan sonra terörle mücadelede önemli başarılar elde ettiğini söyleyen Vali Ersin Yazıcı, "İstiyorum ki bugün gördüğümüz o güzel ürünleri üreten makineler Türk Malı olsun, yazılımları Türk mühendislerine ait olsun. Bizler uzun bir dönem dünyanın büyük bir bölümüne adaletle hükmeden bir ecdadın torunlarıyız. Biz şimdide büyük iddiaları olan yegâne devletlerden bir tanesiyiz. Bizi şaha kaldıracak olanlar sizlersiniz. Gençler size güveniyoruz" açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Vali Ersin Yazıcı, eğitime yaptığı katkılar nedeniyle Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz´a plaket takdim etti.Vali Ersin Yazıcı ve protokol üyeleri, Robotik ve Kodlama Atölyelerinin açılışını yaptıktan sonra öğrencilerin yaptığı çalışmaları izleyerek, bilgi aldı.

18-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-201818-11-2018

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.