BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Mavi Nefes Projesi" İlimize Nefes Oluyor

"Mavi Nefes Projesi" kapsamında Balıkesir'de gerçekleştirilecek faaliyetleri planlamak ve yapılacak çalışmaları görüşmek amacıyla Deniz Temiz Derneği/TURMEPA temsilcileri, İl Millî Eğitim Müdürümüz Ali Tatlı'yı ziyaret etti.


Genel Müdür Yardımcısı Mine Göknar, Eğitim Projeleri Proje Asistanı Buket Akyürek, Eğitim Bölümü Yöneticisi Çağıl Toparlak Alkan, Kurumsal İş Birlikleri ve İş Geliştirme Yöneticisi Şebnem Karagürbüz ile İl Millî Eğitim Şube Müdürü Onur Aydın ve Müdürlüğümüz ARGE birimi öğretmeni Semiha Karatufan'ın bulunduğu ziyarette; iklim kriziyle mücadele ve deniz kirliliğini önlemek adına Marmara Denizi'nde atık yüzey temizliği ve bölge illerde gelecek nesillere deniz temizliği konusunda planlanan farkındalık eğitimleri ile ilgili görüşme yapıldı.

Çevrim içi olarak gerçekleştirilecek farkındalık eğitimlerinde; öğrencilerimize denizlerin önemi, deniz ekosisteminin korunması, sıfır atık, sürdürülebilir su kaynakları gibi hayati önem taşıyan konularda bireysel sorumluluklar aktarılması yönünde çalışmalar planlanıyor.

Mavi Nefes Projesi'nin üçüncü yıl eğitimleri kapsamında; ilimizde 20 ilçemizdeki okullarımızda öğrenim gören 5, 6, 7 ve 8. sınıflardan 30.021 öğrenci ve 2278 öğretmenimizin çevrim içi eğitim alması, Sıfır Atık Mavi Gezici Eğitim Otobüsü ile STEAM eğitim ve beceri geliştirme atölyeleri ile bölge halkı, öğrenci ve öğretmenlerin bir araya getirilerek bölgesel farkındalığın sağlanması, belirlenen iki lise kademesindeki okulumuzda "Mavi Dedektif" eğitici eğitimi ile lise öğrencilerimizin, ortaokullara yönelik akran eğitimi vermeleri ve okullarında 'Sıfır Atık Mavi Dönüşümü'nü başlatacak çevre projeleri üretebilmeleri için öğrencilere mentörlük yapılması, çevrim içi eğitimlerin verildiği okullar arasından belirlenecek pilot okullarda, 500 öğrenci ve 100 öğretmene eğitimin etkisini ölçmek üzere eğitimlerden 6 ay sonra yüz yüze ölçme ve değerlendirme çalışmalarının yapılması hedefleniyor.

20-09-202320-09-202320-09-202320-09-202320-09-2023

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.