BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Ali Tatlı'nın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

Müdürümüz Ali Tatlı'nın 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Mesajı

10 Kasımlar Atatürk'ü anma, Atatürk'ün azmini, kararlılığını, bağımsızlığa olan tutkusunu, Türk milletine duyduğu sevgiyi, halkı tek bir hedef etrafında kenetleyebilme yeteneğini anlama günüdür. Atatürk'ü anlayabilmek için önce onu tanımak gerekir. Zira Atatürk'ün Türk ve dünya siyasi tarihine geçmesinde kişisel özelliklerinin etkisi çok büyüktür. Hatta Atatürk'ün bu özellikleri düşmanları tarafından bile takdir edilmiştir.

Atatürk bir dâhidir. İngiltere başkanı Loyd Corc Atatürk'ü şöyle tanımlar: " İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor, şu talihsizliğe bakınız ki dünyanın beklediği son dahi Türklerde ortaya çıktı."

Atatürk vatan ve millet sevgisiyle doludur. Anadolu işgal güçleri tarafından teker teker ele geçirildiği günlerde direnişi örgütlemek üzere Anadolu'ya gelmiş ve  "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." parolasıyla Türk milletine duymuş olduğu güven ve sevgiyi açıkça belirtmiştir. Atatürk'ün hayatına baktığımızda son anına kadar vatan sevgisiyle çarpan bir kalp ve mücadele örneği görülmektedir.  Bunu "Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk milletine canımı vereceğim." sözüyle ispatlamaktadır.

Atatürk büyük bir önderdir. Anadolu'nun her bir köşesinde başlayan direniş hareketlerini azmi, kararlılığı ve en önemlisi liderliğiyle tek bir çatı altında toplamayı başarmış ve Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuştur. Atatürk'e göre; büyük kararlar vermek yeterli değildir, bu kararları cesaretle ve kesinlikle uygulamak lazımdır.

Atatürk kararlıdır. Hayatı boyunca yaptığı tüm çalışmaları bir plan dâhilinde uygulamaya koymuş hatta Milli Mücadele'nin planını Anadolu'ya geçmeden önce yapmış zamanı geldikçe düşüncelerini uygulamış ve sonrasında hiç taviz vermemiştir.

Atatürk idealisttir. Alman General Liman Van Sanders'in "Yenildik bizim için her şey bitti." sözüne karşı Mustafa Kemal "Savaş müttefiklerimiz için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, kendi istiklal savaşımız ancak şimdi başlıyor" demiş ve yüzyıllardır bağımsız olarak yaşamış bir milletin esaret kabul etmeyeceğini belirterek bağımsızlık mücadelesini gerçekleştirmiştir. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasıyla birlikte de millet egemenliğine dayalı bir devlet kurulmasına öncelik vermiştir.

Atatürk inkılâpçıdır. Atatürk'ün en büyük ideali ülkeyi çağdaş devletler düzeyine çıkarmak olmuştur. Bunu gerçekleştirmek için de her alanda inkılâp hareketleri uygulamaya koymuştur. Atatürk'ün en çok önem verdiği alanlardan biri eğitimdir. Zira muasır medeniyetler seviyesine yükselmek ancak eğitimle mümkündür.

Atatürk ileri görüşlüdür. Türk gençliğinin vatan ve millet sevgisini her şeyin üzerinde tutacağını bilmiş bu nedenle en büyük eseri olarak nitelediği Türkiye Cumhuriyeti'ni siz gençlere, sizleri ise biz öğretmenlere emanet ederek hepimize pek çok görev ve sorumluluk vermiştir.

Sevgili Gençler,

Türk gençliği olarak sizin en temel göreviniz her durumda Cumhuriyeti ve bağımsızlığımızı korumak, ülkemizi geliştirmek için daima çalışmak olmalıdır.

Değerli Meslektaşlarım,

Atatürk'e göre eğitim, bağımsızlık savaşı kadar önemlidir. Bunun içindir ki Kurtuluş Savaşı'nın en bunalımlı günlerinde, Ankara'da Maarif Kongresi toplanmış, eğitim sorunu ele alınarak millî eğitim seferberliği başlatılmıştır.

Atatürk, kongrede öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmasında "Silâhıyla olduğu gibi beyniyle de mücadele etmek zorunda olan milletimizin, birincisinde gösterdiği gücü ikincisinde de göstereceğine asla şüphem yoktur. Milletimizin temiz karakteri yetenek ile doludur. Ancak bu doğal yeteneği ortaya çıkarabilecek yöntemlerle donatılmış vatandaşlar gereklidir. Bu görev de sizlere düşüyor. Göreviniz çok önemli ve hayatidir. Bunda başarılı olmanızı Yüce Allah'tan dilerim." sözleriyle bizlere ne kadar güvendiğini dile getirmiştir.

 Geleceği inşa eden mimarlar olarak bizim görevimiz ise Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda bir gençlik inşa etmek ve çocuklarımızı vatanına milletine bağlı, demokratik ve evrensel değerlerle donatılmış, geleceğin gerektirdiği niteliklere sahip iyi birer birey, iyi birer vatandaş ve mesleğini en iyi şekilde icra edecek kişiler olarak yetiştirmektir. 

 

                                                                                                                                     Ali TATLI

                                                                                                                           İl Millî Eğitim Müdürü

 

  

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.