BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“SAĞLIKLI GELECEK İÇİN YAŞAMA BAĞLILIĞI SEÇİN”

Balıkesir´de Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme Projesi kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme AR-GE Birimi tarafından hayata geçirilen “SAĞLIKLI GELECEK İÇİN YAŞAMA BAĞLILIĞI SEÇİN” projesi kapsamında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ergen Sağlığı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Derman,  “Bağımlılığı Önleme Stratejileri” ve “Çocuk İstismarının Önlenmesi” konulu etkinlikte idareci ve öğretmenlerle bir araya geldi.
“SAĞLIKLI GELECEK İÇİN YAŞAMA BAĞLILIĞI SEÇİN”

16 Nisan 2018 Pazartesi günü Yarış Ortaokulu Konferans Salonunda iki oturum şeklinde düzenlenen programa İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız, Şube Müdürü Fahri Acar, İl Emniyet Şube Müdürü Hasan Çınar, okul müdürleri ve rehber öğretmenler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Şube Müdürü Fahri Acar: “Sağlıklı yaşamla ilgili bu projemiz aslında okul tabanlı bir proje. Okuldaki bütün personelin katılımıyla yapılacak faaliyetler ve bizim koordinatör olarak yürüteceğimiz faaliyetler var. Ama esas okul. Okulun bu projeyi sahiplenmesiyle ancak başarılı olabiliriz. O nedenle siz değerli idarecilerimize ve rehber öğretmenlerimize büyük görevler düşüyor. Bütün projelerde olduğu gibi sizler sahiplenirseniz başarı gelecektir.dedi.        

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Ergen Sağlığı Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Derman: “Bağımlılık bir şeye kontrol koyamamaktır. İnsanlar her zaman için bir şeyin bağımlısı olur. Eğer günde siz 30 çay içiyorsanız çay bağımlısı olmuşsunuzdur. Siz bir AVM´ye gidip de para harcamadan duramıyorsanız alışveriş bağımlısı olmuşsunuzdur. Bağımlılığı uzak dağların ardında gibi düşünmeyin. Hayatta her zaman bir bağımlılığımız vardır. Kişiye de bağımlılık olabilir. Bazı kişilikler bağımlılığa çok müsaittirler. Madde kullanımı bir irade sorunu değildir, bir kontrol mekanizması sorunudur. Bağımlılık ayrıca bir kişilik bozukluğu da değildir.” dedi.

            Programın kapanış konuşmasını gerçekleştiren İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup Yıldız: “Hepimiz birer eğitimci olarak okullarda bazı değerlerimizin elimizden kayıp gittiğinin farkındayız. Hayat sadece akademik başarıdan, notlardan ibaret değil. Çocuklarımızın sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal faaliyetlerde ön plana çıkmaları; kendilerini değerli hissetmeleri çok önemli. Bunu gerçekleştirdiğimizde toplumda birçok sorunun kendiliğinden çözüme kavuşacağına; bu güzel çalışmalar neticesinde çocuklarımızın yaşadığı olumsuzlukları aşacağımıza; bağımlılıklarını umuda çevireceğimize yürekten inanıyorum. Bu güzel programın düzenlenmesinde katkıları olan AR-GE birimimizin kıymetli çalışanlarına teşekkürü bir borç biliyorum.” dedi.

Program Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan DERMAN’a çiçek ve hediye takdimi ile sona erdi.     

18-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-201818-04-2018

    

 

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.