BALIKESİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE'DE İLK VE TEK...

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, Valimiz Sayın Ersin YAZICI ve Milletvekilimiz Sayın Belgin GÖKÇE UYGUR ile birlikte BENGİ (Balıkesir Eğitimde Niteliği Geliştirme ve İzleme) Projesi okuma etkinliği kapsamında Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde idareci, öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.
TÜRKİYE'DE İLK VE TEK...

24 Eylül 2019 Salı günü gerçekleştirilen okuma etkinliğine; Valimiz Sayın Ersin YAZICI, Milletvekilimiz Sayın Belgin GÖKÇE UYGUR,  Bigadiç Kaymakamı Ercan ÇİÇEK, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail AVCU, İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ, idareci, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

MESLEKİ EĞİTİM ÖNCELİĞİMİZ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Yakup YILDIZ: "BENGİ Projesi okuma etkinliğimizin 202. durağında Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde siz değerli idareci, öğretmen ve öğrencilerimizle bir aradayız.

Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz,  Türkiye'deki okul ve kurumlar arasında ilk ve tek TSE Belgeli Oto Ekspertiz ve Taşıt Test Merkezi. Bu merkezin okulumuza kazandırılmasında Valimiz Sayın Ersin YAZICI'nın çok büyük katkıları oldu. Ben tüm öğrencilerimiz adına kendilerine şükranlarımı arz ediyorum.

Mesleki ve teknik eğitim, bizim için çok önemli. İnşaallah bu güzel adımlar sayesinde mesleki ve teknik eğitimde çok güzel sonuçlara ulaşacağız." dedi.

TÜRKİYE'NİN NİTELİKLİ TEKNİK ELEMANLARI BU OKULDA YETİŞİYOR

Vali Yazıcı ziyarette yaptığı açıklamada, teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, bu liselerin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi.

BENGİ Projesi'nin sürdüğü 33 ay boyunca sayısız okula giden ve öğrencilerle birlikte kitap okuyan Vali Yazıcı, gittiği her mekânda genci yaşlısı demeden herkesi kitap okumaya davet etti.

Öğrencilerle sohbet eden Vali Yazıcı, çocukluk yıllarından öğrencilik yıllarına; günlük hayatından Valilik görevine kadar birçok konuda görüş ve düşüncelerini anlattı.

Meslek liselerinin altyapısının geliştirilmesi için çalışma yaptıklarını anlatan Vali Yazıcı, "Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğüm Güney Marmara Kalkınma Ajansının destekleriyle Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 'Oto Test/Ekspertiz Merkezi' açıldı. Burası Türkiye'de meslek liseleri arasında ilk ve tek. Mesleki teknik eğitimde önemsediğimiz en önemli hususlardan biri de sektör, eğitim iş birliğidir. Bu iş birliğini sağladığımızda sanayiye nitelikli iş gücü ve okul için de nitelikli bir öğrenci profilini yakalamış olacağız. Lisemiz neredeyse bir fabrika gibi işliyor. Meslek liselerimizin altyapılarına bakarak, güçlü oldukları alanları ortaya çıkararak bu alanda ihtisaslaşmasını istiyoruz. MEB'in desteğini de sağlayarak öğrencilerimizin Balıkesir sanayisine, ülke ekonomisine bizzat katkı sunmasını, üretimin içerisinde yer alarak hem mesleki beceri anlamında hem de kendilerine ailelerine maddi katkı sağlamaları anlamında çok önemli." dedi.

BU OKULLARA TÜRKİYE'NİN İHTİYACI VAR

Meslek liselerinin sektörlere büyük katkı sağladığını belirten Vali Yazıcı, "Meslek lisesi mezunları hemen iş buluyor. Eğitimine devam etmek isteyenler yüksekokulda eğitimlerini sürdürüyor. Ülkeye kalifiye eleman yetiştiren bu okullara Türkiye'nin ihtiyacı var." dedi.

GENÇLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR

Türkiye'nin gelişme trendini nitelikli gençler ile yakalayacağını, bu bağlamda salonda bulunan gençlere büyük görev düştüğünü vurgulayan Vali Yazıcı, okul çağında kendini yetiştirmiş, bilgi teknolojilerini kullanmayı bilen gençlerin fabrikalarda, üretim tesislerinde yer sahibi olması ile ülkenin önünün açılacağını ifade etti.

HAYAT BİR MARATONDUR

Öğrencilerin geleceklerini nasıl tasarlayacaklarına ilişkin ipuçları veren Vali Yazıcı, "Bu okul, hem ülkemiz hem de Balıkesir için çok önemli. Sanayi ve üretim kademelerinin ara elemana talebi yüksek. Sanayi bölgelerimiz her geçen gün artmasına rağmen yetişmiş insan gücümüz bu talebi karşılayamıyor. Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sektörün beklediği insan gücünü yetiştiriyor, yetiştirmeye de devam edecek. Hayat bir maratondur ve koşmaya hazır olmak lazım. Bunun için bilgi ve kültür eksikliğinin giderilmesi gerekiyor. Bu meslekte başarı ancak eğitimle gelir." şeklinde konuştu.

Vali Yazıcı ve beraberindekiler öğrencilerle buluşması sonrası, idareci ve öğretmenlerle de bir araya gelerek, BENGİ Projesi ile okulun eğitim durumunu değerlendirdi.

EN İYİ YATIRIM

Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Vali Yazıcı, "Eğitime yapılan yatırımlar ülkeye yapılan en iyi yatırımdır. Çocuklarımızı hem ara eleman yetiştirme hem de üniversiteye hazırlama konusunda sizler çalışıyorsunuz. Bu okullarımız, Türkiye'nin geleceğinde ve çalışma hayatının ihtiyaç duyduğu nitelikli ve donanımlı, genç işgücü yetiştirilmesinde çok önemli olduğunu bir kere daha vurguluyorum. Meslek lisesi mezunlarına bu ülkenin çok ihtiyacı var. Milli Eğitim Bakanlığımız son yıllarda mesleki ve teknik eğitimin kapsamını genişletmek ve niteliğini yükseltmek için çok büyük gayret göstermektedir. Kalifiye eleman yetiştirmek için de işletmelerle iş birliği çok önem arz ediyor." dedi.

Vali Yazıcı, Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ziyarette bulunarak, öğrencilerin hazırlamış oldukları projeleri, çalışmaları ve okul bünyesinde bulunan atölyeleri inceledi.

Türkiye'nin ilk ve tek oto test ve ekspertiz üzerine eğitim veren lisesi Bigadiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, sunduğu kaliteli eğitim sayesinde öğrencilerine mezun olduklarında iş bulmalarında büyük kolaylık sağlıyor. TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi bulunan merkezde taşıtların iç, dış, alt ve motor bölümlerinin muayenesi yapılmaktadır.Vali Yazıcı ziyarette yaptığı açıklamada, teknik ve mesleki liselerin önemine işaret ederek, bu liselerin iş kollarında ihtiyaç duyulan nitelikli elemanın yetişmesinde üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiğini söyledi.

25-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-2019

Kasaplar Mahallesi Sındırgı Caddesi No 1/A Altıeylül / BALIKESİR - 0 266 277 10 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.